Piaskowanie – jak to się zaczęło?

Wiele wynalazków czy opracowanych technologii było inspirowanych naturą i nie inaczej jest w przypadku piaskowania. Jest to proces który można zaobserwować w przyrodzie. Piasek niesiony wiatrem potrafi przebić się nawet przez najtwardszą skałę. Natury oczywiście nie ogranicza czas, nie musi się nigdzie śpieszyć i na drążenie skał ma miliony lat.

Legenda głosi, że pomysł użycia piasku do zdzierania powłok powstał, gdy Tilghman zaobserwował ślady na ramach okiennych swojego domu powstałe w wyniku smagania piaskiem niesionym przez wiatr. Zatem wszystko zaczęło się od amerykańskiego wynalazcy Benjamina Chew Tilghmana, który w październiku 1870 roku opatentował technologię i pierwsze urządzenie do piaskowania. (U.S. Patent No. 108408)

W wyniku tych obserwacji oczyszczanie powierzchni metodą piaskowania od ponad 140 lat nieustannie cieszy się ogromną popularnością w wielu gałęziach przemysłu, a zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi wciąż rośnie. Dzieje się tak ponieważ technikę tą można zastosować w oczyszczaniu, wygładzaniu, odświeżaniu i renowacji różnorodnych materiałów takich jak wszelkiego rodzaju metale i niemetale, drewno, kamień tworzywa czy też kompozyty.

W zastosowaniu obróbki strumieniowo-ściernej na skalę przemysłową, czas oraz efektywność ma ogromne znaczenie i dlatego technologia cały czas jest dopracowywana i powstają co raz to nowsze maszyny jak piaskarki kabinowe, separatory ścierniw do oczyszczarek czy mobilne jak i stacjonarne komory śrutownicze , które pomagają uzyskać możliwie jak najlepszy efekt w jak najkrótszym czasie oraz zminimalizować koszty ponoszone podczas obróbki.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić produkcję w takich sektorach jak: hutniczy, kolejowy, narzędziowy, stoczniowy, medyczny, automotive, lotniczy, lakierniczy i wielu innych bez tak skutecznej i szybkiej techniki oczyszczania powierzchni.


...

...

Webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní stránok súhlasíte s používaním cookies. Prečítajte si viac podrobností v našich Polityce prywatności.

Copyright 2022r DMG GROUP Sp. z o.o.